?>

Pyramidy v Gíze


Pyramidy v Gíze jsou posledním stojícím divem světa.

Pyramidy v GízeZoserova pyramidaPár kilometrů na jihozápad od Káhiry stojí tři velké (Rachefova, Menakuerova a Cheopsova pyramida) a tři malé pyramidy, všechny pocházejí z období Staré říše. Tehdy měli panovníci tolik peněz, že si mohli dovolit vybudovat takovéto impozantní hrobky. Pyramidy se přestaly budovat právě z finančních důvodů a dokonce byly v pozdní době rozebírány pro svůj materiál.

Videa pyramid v Gíze

Dokument od BBC popisuje, jak probíhala stavba pyramid.

Zajímavosti

 • Dnešní podoba pyramid se od tehdejší opravdu hodně liší. Málo kdo ví, že původně byly pyramidy bíle omítnuté,pestrobarevné a pokreslené hieroglyfy.
 • Uvnitř pyramid není vůbec nic k vidění. Všechny věci se buď ztratili, nebo jsou k vidění v muzeu. Zdobené hrobky byste našli v Údolí králů v Luxoru.
 • Do 19. století byla Cheopsova pyramida nejvyšší stavbou světa.
 • Pyramidy nejspíše nestavěli pouze otroci, ale byla to práce pro období mimo zemědělskou sezonu.
 • U pyramid je třeba dávat pozor na podvodné prodavače čehokoliv. Mohou to být zloději.
 • Nedávno archeologové objevili u pyramidy obrovskou složenou loď. Ta má dnes vedle pyramidy vlastní halu „muzeum“. Loď měla sloužit faraonovi k úspěšné posmrtné cestě.
 • Pyramidy neobklopuje poušť, Káhira sahá téměř k samotným packám Sfingy.

Pyramida zevnitř

Pokud vás zajímá, jak to vypadá i uvnitř pyramidy, podívejte se na tohle video jednoho turisty.

Výlet k pyramidám

Pokud jedete do Egypta k moři a chcete vidět mermomocí i pyramidy, připravte se, že vás to bude stát hodně času. Káhira i pyramidy jsou od turistických středisek daleko. Cesta tam zabere kolem 5 hodin (cca 490 km z Hurghady). Výlet od CK seženete za 100 USD na osobu. Nejsme jediní, kteří si myslí, že k vidění je toho více v Luxoru a ten je i blíž, např. odHurgády je vzdálen jen nějakých 160 km.

Pyramidy na satelitní mapě

Zajímá vás jak Pyramidy vypadají z výšky? Přepněte si mapku na satelitní pohled…

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

 1. Martino napsal:

  Pyramidy jsou opravdu šílené a možná opravdu nevíme, proč je vlastně stavěli. Jedna pověst praví, že jedna z dcer faraona byla egyptská prostitutka a ta řekla každému svému klientu, aby jim donesl na stavbu jeden kámen… 🙂 Další info o pyramidách je třeba tady: http://egypt-informace.cz/egyptske-pyramidy.html

 1. 31.10.2010

  […] Bazar Chán al-Chalílí a Citadela. Hned v Káhiře se navíc nachází hojně navštěvovaná Gíza s pyramidami. Jinak Káhira na vás zapůsobí tak trochu jako město z hororu. Některé čtvrti vypadají […]

Napsat komentář