?>

2 000 kilometrů k potápění: australský Bariérový útes


OLYMPUS DIGITAL CAMERAV Pacifiku u pobřeží australského Queenslandu narazíme na ráj potápěčů a mořské vegetace – Velký bariérový útes. Jeho korály se táhnou v pásmu 2 000 km kolem Austrálie. Podle nejnovějších průzkumů je starý 600 000 let, což prý není moc.

Jak k útesu

Výlety k útesu pořádají agentury hlavně z přímořských měst jako je Cape Tribulation, Port Douglas, Cairns, Townsville, Gladstone, Airlie Beach a Mackay. V těchto městech vás zároveň potápění naučí, pokud potřebujete. K útesu se můžete vydat i na vlastní pěst, když si půjčíte člun (licenci nepotřebujete) a bydlet můžete na jednom z mnoha ostrůvků kolem útesu.

Bariérový útes ze vzduchu

Útes jako takový se rok od roku zvětšuje, ale zároveň  na něm mořská fauna i flora pomalu umírá. Hlavními příčinami jsou:

  • oteplování vody v rámci celosvětového oteplování
  • vypouštění nebezpečných látek do moří (DDT, těžké kovy, draslík)
  • přítomnost hvězdice trnité, která útes rozežírá

Nic vás neukousne

I když právě v téhle části světa žijí nejjedovatější medůzy a různí vodní hadi, zranění z potápění nejsou obvyklá. Přesto je třeba dbát bezpečnostních pravidel. Bát byste se mohli třeba těchto zvířat:

  • Čtyřhranka smrtelnámedůza, která umí zabít člověka do 4 minut je poměrně vzácná a kolem útesu se nevyskytuje. Přesto je lepší mít pro jistotu neopren, i když jen šnorchlujete.
  • Žraloci – tady najdete jen menší žraloky, velký bílý žralok se tak severně nevyskytuje .
  • Mořský krokodýl – mluví se o něm jako o nejnebezpečnějším krokodýlovi. Reálně ale v moři moc nežije a spíš se drží u ústí řek. Stejně jako čtyřhranka ani on po útesu moc netouží, takže není lehké na něj narazit.

Další videa z útesu

Podmořský svět  – Velký korálový útes

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. veronika napsal:

    a myslym že chci vidět fotky ze sopky 2006 v austrálii

Napsat komentář