?>

Delfy – tajuplné místo


DelfyDelfy ve své době měly neskutečný význam. Mohla za to místní věštírna, i řada pověstí. Víte, kde je pupek světa? No přeci v Delfách.
Původně se Delfy jmenovali Pýthó – podle hada Pýthóna, který řádil v okolí. Hada ale zabil Apollón. Shodil ho do pukliny v zemi, odkud pak vycházely z rozkládajícího se hadího těla výpary. Těmi se potom místní kněžky Pýthie nechaly omamovat a v extázi potom pronášely své věštby. Apollón byl jakýmsi patronem tohoto místa a protože je mu zasvěcen delfín, byly Pýthó přejmenovány právě na Delfy.

Podle jiné pověsti tu věštírna vznikla vcelku náhodou. To jednomu pastýři spadla do trhliny v zemi koza… a protože chytla záchvat epiletptického typu, rozhodlo se, že se tu bude věštit (epileptici byli posvátné bytosti).

Z místních trhlin už dnes žádné páry nevystupují, takže vy se tu určitě ničeho nenadýcháte. A je to dobře, Pýthie totiž upadaly vlivem výparů do extáze a někdy dokonce do transu, který končil mnohdy i smrtí.

A tak si v Delfách můžete užít alespoň architektonických pozůstatků. Mezi nejvýznamnější patří Apollonův chrám, divadlo a Tholos. Delfy leží západně od Athén, na úpatí hory Parnas, příroda je určtiě velmi fotogenická :o)

Jak asi tak vypadala Pýthó:

[yt_personal]rvdvNLUd47I[yt_personal]

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář