?>

Kypr: kde se rodí bohyně lásky


Dnes s námi můžete navštívit Kypr, který je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři a žije na něm 772 tisíc obyvatel. Je to ostrov plný kontrastů – písečných pláží, horských lesů, citrusových plantáží, slaných jezer a zelených vinic. Krása a přitažlivost Kypru byla dána možná okamžikem, kdy se na pláži Achni na jižním pobřeží zrodila z mořské pěny bohyně lásky Afrodita.
KyreniaKyprSkála, kde se narodila Afrodite z mořské pěny

Ve 3. tisíciletí př.n.l. (a dokonce ještě dnes) zásobovaly doly na Kypru celé východní Středozemí mědí. Samotný název Kypru je právě odvozen od řeckého slova kypros – měď. V roce 1974 obsadili severní část Kypru Turci, od té doby je Kypr rozdělen tzv. zelenou linií na Severokyperskou tureckou republiku, která nikdy nebyla mezinárodně uznána a na Kyperskou republiku. Rozdělené je i hlavní město Nikósia. Většina z nás se na Kypr dívá hlavně jako na dovolenkovou destinaci. Dříve byla střediskem turismu severní část obsazená Turky. Nyní naopak vede jižní pobřeží, které je plné nově postavených hotelů, jsou tu také obě mezinárodní letiště i mezinárodní lodní přístavy.

Pokud se vydáte na dovolenou na Kypr, opravdu si užijete. Většina luxusních hotelů vám nabídne to nejlepší, co má a kyperská kuchyně je opravdový ráj pro labužníky. Pro Kypřany je nejdůležitějším jídlem dne večeře. Většinou se servíruje „meze“, což je asi tak „od každého něco“. Specialitami kyperské kuchyně jsou souvlaki, kebab, mousaka, guláše z hovězího a jehněčího masa a různé saláty. Dobrou večeři můžete zapít některým z vynikajících kyperských vín, například velmi lahodnou Commandariou. Pokud nebudete chtít veškerý čas  trávit na plážích, můžete se vypravit na nepřeberné množství výletů a nahlédnout tak do historie ostrova.

Kypr je místem, které svoje návštěvníky opravdu chytí za srdce a rádi se sem vracejí. Žhavé kyperské sluníčko umožní návštěvu ostrova od časného jara do opravdu pozdního podzimu a přitom si užít všeho, co tato nádherná země nabízí. Téměř 300 dnů v roce je na Kypru slunečných a tak stojí za úvahu, kde strávit svoji příští dovolenou snů.

Máme Kypr rádi, a Vy?

Průvodce celým Kyprem, v kyperské angličtině :o)

1. díl

Průvodce Kyprem ve francouzštině

Spoustu užitečných informací najdete Kypr.estranky.cz

 

 

Mapa Kypru:

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 6

 1. Miloš napsal:

  Nevím proč, ale na Kypr od nás stále létá málo lidí. Nechápu proč. Jedná se o super destinaci kde slunce hřeje takřka po celej rok.

 2. Jirka napsal:

  V žádném případě není Kypr největším ostrovem ve Středozemním moři. Je třetím největším.

 3. Lucca napsal:

  Kypr je super, škoda, že má takové problémy s vodou. To turistickému ruchu do budoucna moc nepřidá.

  Jirko, ano, děkujeme, opraveno.

 4. Martin K napsal:

  Za ty prachy luxus vevnitř,ale ten bordel odpadiště všude kolem a na plážích,vy jste slepí?My chodili na pláž kolem Adams beach,měli tam u pláže asi 3m naplavenin-odpadků,sáčků a nikdo jim to neuklidil celou dovolenou jsme zírali,lidi chodili do vody přes skalku po žebříku-hrůza.Kypr=skládka

 5. radek napsal:

  Kypr, jestli na něj pojedete jednou, tak už na něj budete jezdit pořád.
  Je podle mě nejhezčí ostrov ve středomoří.Jestli na něj chcete jet poprvé
  tak vám doporučím město Ayia napa, hotel Adams beach a pláž nissi beach
  byla to moje nejlepší dovolená :D..PS: nedoporučuji jezdit v červnu, protože v červnu rostou v moři řasy.

 6. Lucca napsal:

  Jeje, tys byl Radku taky v Adams beach? To je úžasný hotel, btw. tu o něm máme článek…
  http://furtpryc.cz/evropa/kypr-evropa/hotel-adams-beach-kypr-ayia-napa

Napsat komentář