?>

27 nových skvostů přibylo na seznamu UNESCO


V červenci 2008 bylo k dosavadním 851 výjmečným místům připsáno nových 27 kulturních a přírodních celků. Čína má teď na seznamu Fujian tulou – hliněné domy v rýžových polích u Tchajwanské úžiny a národní park Sanqingshan se žulovými kopci a klimatickými zvláštnostmi. Z Francie bylo přidáno opevnění Briancon a laguny v nové Kaledonii v Tichém oceánu.

Na seznam přibyl i islandský ostrov Surtsey, chorvatská planina Stari Grad, historické centrum Caramguey na Kubě, naleziště fosilií v Kanadě Joggins, opevněné vesnice v Keni, italská Mantova a Sabbioneta a další překrásná místa. Podívejme se blíže na ty nejzajímavější.

Jemenu patří čtyři jedinečné ostrovy, které se nachází nedaleko Andenského zálivu v Indickém oceánu. Na souostroví Sokotra najdete naprosto výjmečné rostliny i živočichy. V Kambodže se poblíž Thajských hranic rozkládá komplex chrámů z první poloviny jedenáctého století – Preah Vihear.

Jemen, souostroví Sokotra

Kambodža, chrám Preah Vihear

Na Mauriciu najdeme území Le Morne s nápadnými skalami, které vybíhají až těsně k pobřeží. V této oblasti přežívali otroci, kteří prchali z otrokářských lodí v 18. a 19. století. Mexické San Miguel se může pochlubit krásným barokním uměním. Zcela výjmečně zde splývá evropská a latinskoamerická kultura.

Mauricius, Le Morne

Mexiko, San Miguel de Allende

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář