?>

Sedmý div světa – Pyramidy v Gíze


Pyramidy v Gíze jsou jediným stále existujícím divem světa. Nejslavnější a nejznámější je pyramida Cheopsova, která je zároveň i největší. Její stavba byla dokončena v roce 2570 p.n.l a měřila 146 m. Rachefova pyramida je skoro stejně velká. Nejmenší pyramidou je Menkauerova pyramida, měřící pouze 62 m.

Původně byly pyramidy pokryty zářivě bílým vápencem. Tento kryt však bohužel využili novodobí vládci ke stavbě svých sídel. Pyramidy nechávali vystavět faraóni a měly sloužit jako obrovské hrobky, součástí pohřebiště byl ale vždy také zádušní chrám a často menší pyramida pro matku, nebo manželku. Záhadou zůstává, proč se v těchto pyramidách těla egyptských vládců nenašla. V Cheopsově pyramidě byla nalezena jen kamenná rakev, která byla prázdná.

Tipy pro výlet k pyramidám v Gíze

  • Ověřte si, že se ten den u Pyramid nekoná žádný zvláštní program (nás tam potkal maraton, takže nic moc).
  • Dejte si velký pozor na obchodníky u pyramid. Nejenže jsou to klasičtí egyptští „vtíravci“, najdete tu i podvodníky a zloděje. Nás chtěl jeden zatáhnout mezi rozvaliny chrámu se slovy „super photo“.
  • Pokud se chcete podívat do pořádné pyramidy, musíte si připlatit. V základní vstupence máte jenom vstup do malé pyramidy manželky faraona, která navíc v pyramidě ani nebyla skutečně pohřbena. O nic ale nepřijdete, pokud se do pyramid nepodíváte vůbec, protože tam nic není. Žádné výzdoby ani poklady, to vše je k vidění v Egyptském muzeu a nebo v hrobkách v Luxoru.

Naše video od pyramid

Vyhlídka na pyramidy z planiny. Krásná přehlídka turistů, kteří neodjedou bez fotky s pyramidou.

YouTube Preview Image

Dokumentární videa – pyramidy v Gíze

YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Pyramidy na mapě

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

Napsat komentář