?>

Ledový Island


Zelené deštivé pobřeží s působivými upravenými domečky, vyprahlá měsíční krajina ve vnitrozemí, gejzíry, obří ledovce, koně, papuchalci… tím vším se může pochlubit Island. Pokud stojíte o nevšední dovolenou, jednoznačně zamiřte právě sem.
Island (autor: Stuck in Costums, Flicrk) Island (autor: Stuck in Costums, Flickr) Island (autor: Michel@, Flickr)

Na Islandu žije pouze 316 000 obyvatel, z toho 117 000 bydlí přímo v Reykjavíku. Místní obyvatelé se věnují hlavně chování dobytka na rozlehlých pastvinách, na kterých nenajdete jediný strom (až na nějaký druh trpasličí vrby). Podnebí je zde mírné, v létě bývá kolem 15 stupňů, v zimě se průměrné teploty pohybují kolem -1 stupně. Nejvíce slunných dnů je na severu ostrova, proto je tato oblast jako jediná vhodná pro zemědělství. Na ostatních místech narazíte na velké skleníky, kde se pěstuje zelenina a dokonce i tropické ovoce – to je umožněno díky vyhřívání skleníků pomocí zdejší geotermální energie. Každá farma má svoji vlastní elektrárnu, nebo menší gejzír.

Mezi nejzajímavější místa na ostrově patří poloostrov Reykjanes a jeho města se skandinávskou architekturou, soustava gejzírů Haukadalur, mořské útesy na jihu u města Vík, národní park Skaftafel s výhledem na ledovce, Latrabjarg s největší ptačí kolonií v Evropě, západní fjord s rozvalinami rybářských vesnic, vodopád na řece Detifos, sopka Krafla, nebo třeba právě soptící Eyjafjallajökull. S konkrétními aktivitami, které vás na Islandu čekají vás seznámí videa.

I když je Island považován za Evropu, je pro nás trochu z ruky. Odletět do Reykjavíku můžete např. přes Kodaň, nebo Frankfurt. Zpáteční letenka vyjde obvykle na dvacet tisíc.

Co všechno Island nabízí?

Dobrodružství, sport a plno adrenalinu

Projížďky na místních koních

Odpočinek a koupání na Islandu

Výlety do islandských hor

Slideshow – fotky z Islandu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář